815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email

2017 NSTC Results / Day One

Sportsmen

A-Main 01 — 1. Trevor Robinson, Beloit, Wis; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Chad Smith, Davis Junction; 4. Andy Welter, Cedarburg, Wis; 5. Cody Houseweart, Machesney Park; 6. Jeremy Wolff, Chaska, Minn.; 7. Garrick Fry (r), Durand; 8. Cheryl Hryn, Blue Island; 9. Derek Dobbs, Rockton; 10. Justin Sellers, Carol Stream; 11. Howie Ware, South Beloit; 12. John Featherston, Loves Park; 13. Jason Thoma, Jefferson, Wis.

Time Trial — 1. Jason Thoma, Jefferson, Wis; 2. Chad Smith, Davis Junction; 3. Howie Ware, South Beloit; 4. Garrick Fry (r), Durand; 5. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 6. Andy Welter, Cedarburg, Wis; 7. Trevor Robinson, Beloit, Wis; 8. Cheryl Hryn, Blue Island; 9. Cody Houseweart, Machesney Park; 10. John Featherston, Loves Park; 11. Derek Dobbs, Rockton.

American Short Trackers

A-Main 01 — 1. Nick Cina, Jr, Belvidere; 2. Zach Rodriguez, Rockton; 3. Ryan Nelson, Rockton; 4. George Sparkman, Loves Park; 5. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 6. Brandon DeLacy, Stoughton, Wis; 7. Franc Beldowski, Rockford; 8. Justin Pearson (r), Belvidere; 9. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 10. Rachel Sparkman-Quenett, Belvidere; 11. Keith Pierce, Machesney Park; 12. Leo Bujak, III, Spring Grove; 13. Dave LaPier, Rockford; 14. Todd Snow, Rockford; 15. Derek Bettenhausen, Milton, Wis; 16. Ross Lamont, Cherry Valley; 17. Brett McCoy,

Heat 01 — 1. Keith Pierce, Machesney Park; 2. Justin Pearson (r), Belvidere; 3. Rachel Sparkman-Quenett, Belvidere; 4. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 5. Leo Bujak, III, Spring Grove; 6. Todd Snow, Rockford; 7.

Time Trial — 1. Nick Cina, Jr, Belvidere; 2. Zach Rodriguez, Rockton; 3. George Sparkman, Loves Park; 4. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 5. Brett McCoy, Belvidere; 6. Brandon DeLacy, Stoughton, Wis; 7. Ryan Nelson, Rockton; 8. Franc Beldowski, Rockford; 9. Justin Pearson (r), Belvidere; 10. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 11. Keith Pierce, Machesney Park; 12. Rachel Sparkman-Quenett, Belvidere; 13. Leo Bujak, III, Spring Grove; 14. Todd Snow, Rockford; 15. Derek Bettenhausen, Milton, Wis; 16. Dave LaPier, Rockford.

Hornets

A-Main 01 — 1. Charlie Frisch, Beloit, Wis; 2. David Schmidt, Cudahy, Wis; 3. Terry Ciano, Jr., Janesville, Wis; 4. Ashley Matts, Rockford; 5. Dan Schmeissing, Manhattan; 6. Ben Rucker, Beloit, Wis; 7. Brody Chilvers, Milton, Wis; 8. Dave Parker, Yorkville; 9. Sean Worman, Roscoe; 10. Lyle Phillips, Edgerton, Wis; 11. Todd Snow, Rockford; 12. Nick Schmidt, Watertown, Wis.

Time Trial — 1. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 2. Terry Ciano, Jr., Janesville, Wis; 3. David Schmidt, Cudahy, Wis; 4. Todd Snow, Rockford; 5. Bart Brockman, Rockford; 6. Dan Schmeissing, Manhattan; 7. Nick Schmidt, Watertown, Wis; 8. Charlie Frisch, Beloit, Wis; 9. Sean Worman, Roscoe; 10. Ashley Matts, Rockford; 11. Ben Rucker, Beloit, Wis; 12. Dave Parker, Yorkville; 13. Lyle Phillips, Edgerton, Wis.

Weekly Warrior Late Models

A-Main 01 — 1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 3. Jerry Gille, Roscoe; 4. Jacob Gille, Winnebago; 5. Brody Willett, Alburnett, Iowa; 6. Alex Papini, Rockford; 7. Tom Gille, Winnebago; 8. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 9. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 10. Steve Rubeck, Rockford; 11. RJ Braun, Wales, Wis; 12. Chris Storey, Burlington, Wis; 13. Tyler Brown, Carol Stream; 14. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 15. Jeff Wakeman, Streator; 16. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 17. Tyler Kingery, Prior Lake, Minn.; 18. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 19. Adam Peschek, Oconomowoc, Wis; 20. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 21. John Beinlich, Prairie View; 22. Max Kahler (r), Caledonia; 23. Mike Lloyd, Davis.

Heat 01 — 1. John Beinlich, Prairie View; 2. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 3. Steve Rubeck, Rockford; 4. Tyler Brown, Carol Stream; 5. Chris Storey, Burlington, Wis; 6. Jeff Wakeman, Streator.

Heat 02 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 3. RJ Braun, Wales, Wis; 4. Tom Gille, Winnebago; 5. Tyler Kingery, Prior Lake, Minn.; 6. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis.

Qualifying Dash 01 — 1. Jacob Gille, Winnebago; 2. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 3. Alex Papini, Rockford; 4. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 5. Mike Lloyd, Davis; 6. Jim Olson, Harvard.

Qualifying Dash 02 — 1. Max Kahler (r), Caledonia; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Jerry Gille, Roscoe; 4. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 5. Brody Willett, Alburnett, Iowa; 6. Adam Peschek, Oconomowoc, Wis.

Time Trial — 1. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Mike Lloyd, Davis; 4. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 5. Alex Papini, Rockford; 6. Jerry Gille, Roscoe; 7. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 8. Brody Willett, Alburnett, Iowa; 9. Jacob Gille, Winnebago; 10. Max Kahler (r), Caledonia; 11. Jim Olson, Harvard; 12. Adam Peschek, Oconomowoc, Wis; 13. John Beinlich, Prairie View; 14. Tom Gille, Winnebago; 15. Steve Rubeck, Rockford; 16. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 17. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 18. RJ Braun, Wales, Wis; 19. Tyler Brown, Carol Stream; 20. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 21. Jeff Wakeman, Streator; 22. Tyler Kingery, Prior Lake, Minn.; 23. Chris Storey, Burlington, Wis; 24. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis.

Road Runners

A-Main 01 — 1. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 2. Robert Roush, Marengo; 3. Shawn Rickelman, Rockton; 4. Dave Lumsden, Jr., Rockford; 5. Justin Wagner, Beloit, Wis; 6. Austin Fowler, Loves Park; 7. Chet Paffel, Newark Township, Wis; 8. Josh Thiering, South Beloit; 9. Curt Nighswonger, Machesney Park; 10. Adam Tipton, Rockford.

Time Trial — 1. Josh Thiering, South Beloit; 2. Robert Roush, Marengo; 3. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 4. Austin Fowler, Loves Park; 5. Chet Paffel, Newark Township, Wis; 6. Dave Lumsden, Jr., Rockford; 7. Justin Wagner, Beloit, Wis; 8. Shawn Rickelman, Rockton; 9. Adam Tipton, Rockford; 10. Bobby Frisch, Beloit, Wis.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2014 Rockford Speedway - All rights reserved.
a ShortTracks.us Managed Website