7/14/2018 – Rockford Speedway Results

NASCAR All American Sportsmen
A-Main 01 — 1. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Rich Schinderling, Jr (r),
Winnebago; 4. Howie Ware, South Beloit; 5. John Featherston (r), Loves Park; 6. Cody Houseweart, Machesney
Park; 7. Josh Thiering, South Beloit; 8. Adam Cartwright (r), Roscoe; 9. Joshua Lundy, Roscoe; 10. James Gregory,
Heat 01 — 1. Adam Cartwright (r), Roscoe; 2. Joshua Lundy, Roscoe; 3. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 4. Cody
Houseweart, Machesney Park; 5. James Gregory, Esmond.
Heat 02 — 1. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Howie Ware, South
Beloit; 4. John Featherston (r), Loves Park; 5. Josh Thiering, South Beloit.
Time Trial — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. John Featherston (r), Loves Park;
4. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 5. Josh Thiering, South Beloit; 6. Adam Cartwright (r), Roscoe; 7.
Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 8. Joshua Lundy, Roscoe; 9. Cody Houseweart, Machesney Park; 10. James
Trophy Dash 01 — 1. Adam Cartwright (r), Roscoe; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Johnny Robinson, II, Beloit,
Wis; 4. Josh Thiering, South Beloit; 5. John Featherston (r), Loves Park; 6. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago.

NASCAR American Short Trackers
A-Main 01 — 1. Shannon Stoltz, Machesney Park; 2. Franc Beldowski, Rockford; 3. Todd Snow, Rockford; 4. Kyle
Voss, Woodstock; 5. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 6. David Russell, Jr, Rockford; 7. Destiny Genore (r), Beloit, Wis;
8. Todd Bridges, Winnebago; 9. Dave LaPier, Rockford; 10. Mark Bielefeldt, Loves Park; 11. Melody Boyle (r),
Heat 01 — 1. David Russell, Jr, Rockford; 2. Shannon Stoltz, Machesney Park; 3. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 4.
Todd Bridges, Winnebago; 5. Dave LaPier, Rockford; 6. Mark Bielefeldt, Loves Park.
Heat 02 — 1. Kyle Voss, Woodstock; 2. Franc Beldowski, Rockford; 3. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 4. Todd Snow,
Rockford; 5. Melody Boyle (r), Kirkland.
Time Trial — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. Melody Boyle (r), Kirkland; 4. Kyle
Voss, Woodstock; 5. Todd Snow, Rockford; 6. Todd Bridges, Winnebago; 7. Shannon Stoltz, Machesney Park; 8.
Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 9. David Russell, Jr, Rockford; 10. Dave LaPier, Rockford.
Trophy Dash 01 — 1. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 2. Kyle Voss, Woodstock; 3. Todd Bridges, Winnebago; 4.
Franc Beldowski, Rockford; 5. Melody Boyle (r), Kirkland; 6. Todd Snow, Rockford.

NASCAR Late Models
A-Main 01 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Matt Berger, Loves Park; 3. Matt Lundberg, Rockton; 4. Max
Kahler, Caledonia; 5. Jacob Gille, Winnebago; 6. Jeff Wakeman, Streator; 7. Dennis Smith, Jr, South Beloit.
Heat 01 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Matt Berger, Loves Park; 3. Max Kahler, Caledonia; 4. Matt
Lundberg, Rockton; 5. Jeff Wakeman, Streator; 6. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 7. Jacob Gille, Winnebago.
Time Trial — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Max Kahler, Caledonia; 3. Jacob Gille, Winnebago; 4. Matt
Lundberg, Rockton; 5. Matt Berger, Loves Park; 6. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 7. Jeff Wakeman, Streator.
Trophy Dash 01 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Matt Lundberg, Rockton; 3. Max Kahler, Caledonia; 4.
Jacob Gille, Winnebago; 5. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 6. Matt Berger, Loves Park.

Original Sixers
A-Main 01 — 1. Thomas Andrus, Rockford; 2. Nate Swain, Machesney Park; 3. Dallas Conniff, Beloit, Wis; 4. Jim
Crozier, Machesney Park; 5. David Cooter, Jr, Machesney Park; 6. Sean Worman, Roscoe; 7. Jerid Butram,
Rockford; 8. Steven Dover, Loves Park; 9. Mike Kinney, Roscoe; 10. Shawn Whalen, Genoa; 11. Roger Thigpen,
Rockford; 12. Andrew Garkey, Winnebago; 13. Shaun Huffstrom, Poplar Grove; 14. Aimee Anderson, Loves Park;
15. Curt Nighswonger, Machesney Park; 16. Mike Shipman, Rockford; 17. Dave Hadd, Lake Geneva, Wis; 18.
Dakota Paris, Machesney Park; 19. Blake Andrus, Rockford.
Heat 01 — 1. Curt Nighswonger, Machesney Park; 2. Shawn Whalen, Genoa; 3. Andrew Garkey, Winnebago; 4.
Aimee Anderson, Loves Park; 5. Shaun Huffstrom, Poplar Grove; 6. Dakota Paris, Machesney Park.
Heat 02 — 1. Blake Andrus, Rockford; 2. Nate Swain, Machesney Park; 3. Steven Dover, Loves Park; 4. Roger
Thigpen, Rockford; 5. Mike Kinney, Roscoe; 6. Mike Shipman, Rockford.
Heat 03 — 1. Thomas Andrus, Rockford; 2. Sean Worman, Roscoe; 3. Jim Crozier, Machesney Park; 4. Jerid
Butram, Rockford; 5. David Cooter, Jr, Machesney Park; 6. Dallas Conniff, Beloit, Wis.