815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email

Results from 05.02.14

NASCAR American Short Trackers

A-Main 01 — 1. George Sparkman, Loves Park; 2. Tom Gille, Winnebago; 3. Kelly Evink, Machesney Park; 4. Jason Halbrader (r), Machesney Park; 5. Dave Lee, Rockford; 6. Brad Henrey, Rockford; 7. Keith Pierce, Machesney Park; 8. Artt Higbee, Rockford; 9. Leo Bujak, III, Spring Grove; 10. Steve Rubeck, Rockford; 11. Corey Snow (r), Loves Park; 12. Nick Cina, Jr, Belvidere; 13. Jason Dull, Machesney Park.

Heat 01 — 1. Jason Halbrader (r), Machesney Park; 2. Corey Snow (r), Loves Park; 3. Artt Higbee, Rockford; 4. Dave Lee, Rockford; 5. George Sparkman, Loves Park; 6. Jason Dull, Machesney Park.

Heat 02 — 1. Tom Gille, Winnebago; 2. Nick Cina, Jr, Belvidere; 3. Kelly Evink, Machesney Park; 4. Brad Henrey, Rockford; 5. Leo Bujak, III, Spring Grove.

Time Trial — 1. Nick Cina, Jr, Belvidere; 2. Tom Gille, Winnebago; 3. Kelly Evink, Machesney Park; 4. Brad Henrey, Rockford; 5. Steve Rubeck, Rockford; 6. Leo Bujak, III, Spring Grove; 7. Jason Halbrader (r), Machesney Park; 8. Corey Snow (r), Loves Park; 9. Artt Higbee, Rockford; 10. Dave Lee, Rockford; 11. Jason Dull, Machesney Park.

Trophy Dash 01 — 1. Kelly Evink, Machesney Park; 2. Nick Cina, Jr, Belvidere; 3. Tom Gille, Winnebago; 4. Brad Henrey, Rockford; 5. Leo Bujak, III, Spring Grove; 6. Steve Rubeck, Rockford.

NASCAR Late Models

A-Main 01 — 1. Alex Papini, Machesney Park; 2. Jerry Gille, Roscoe; 3. Jacob Gille, Machesney Park; 4. Ricky Bilderback, Roscoe; 5. Jon Reynolds, Jr., Rockford; 6. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 7. Eric Connell, Fort Atkinson, Wis; 8. Mark Hartline, Gilberts; 9. Chris McKay (r), Streamwood; 10. Dana Czach, Wauconda.

Heat 01 — 1. Mark Hartline, Gilberts; 2. Dana Czach, Wauconda; 3. Eric Connell, Fort Atkinson, Wis; 4. Chris McKay (r), Streamwood; 5. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis.

Heat 02 — 1. Jacob Gille, Machesney Park; 2. Ricky Bilderback, Roscoe; 3. Jerry Gille, Roscoe; 4. Alex Papini, Machesney Park; 5. Jon Reynolds, Jr., Rockford.

Time Trial — 1. Jon Reynolds, Jr., Rockford; 2. Ricky Bilderback, Roscoe; 3. Alex Papini, Machesney Park; 4. Jacob Gille, Machesney Park; 5. Jerry Gille, Roscoe; 6. Dana Czach, Wauconda; 7. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 8. Mark Hartline, Gilberts; 9. Eric Connell, Fort Atkinson, Wis; 10. Chris McKay (r), Streamwood.

Trophy Dash 01 — 1. Jon Reynolds, Jr., Rockford; 2. Jerry Gille, Roscoe; 3. Alex Papini, Machesney Park; 4. Jacob Gille, Machesney Park; 5. Ricky Bilderback, Roscoe; 6. Dana Czach, Wauconda.

NASCAR Road Runners

A-Main 01 — 1. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 2. Bobby Frisch, Beloit, Wis; 3. Ricky Nielsen, Rockford; 4. Kyle McQuality, Stillman Valley; 5. Shawn Rickelman, Rockton; 6. Alex Chabucos, Machesney Park; 7. James Gregory, Winnebago; 8. Ryan Ostenson, Beloit, Wis; 9. Dan Sander, South Beloit; 10. Daniel Opsahl, Rockford; 11. Jeff Allendorf, Belvidere; 12. Gene Marocco, Machesney Park; 13. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 14. Daniel Gaddini, South Beloit; 15. Rod Dobbs, Fond Du Lac, Wis; 16. Kevin Memoli, Geneva; 17. Autumn Rudeen, Loves Park; 18. Steven Dover, Rockford; 19. Trevor Robinson, South Beloit; 20. Terrance Robinson, Beloit, Wis; 21. Adam Cartwright, Loves

Heat 01 — 1. Alex Chabucos, Machesney Park; 2. Jeff Allendorf, Belvidere; 3. Steven Dover, Rockford; 4. Dan Sander, South Beloit; 5. Kevin Memoli, Geneva; 6. Daniel Gaddini, South Beloit; 7. Rod Dobbs, Fond Du Lac, Wis.

Heat 02 — 1. Gene Marocco, Machesney Park; 2. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 3. Terrance Robinson, Beloit, Wis; 4. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 5. James Gregory, Winnebago; 6. Daniel Opsahl, Rockford; 7. Autumn Rudeen, Loves Park.

Heat 03 — 1. Bobby Frisch, Beloit, Wis; 2. Ricky Nielsen, Rockford; 3. Trevor Robinson, South Beloit; 4. Shawn Rickelman, Rockton; 5. Adam Cartwright, Loves Park; 6. Kyle McQuality, Stillman Valley; 7. Ryan Ostenson, Beloit, Wis. Challenge 01 — 1. Trevor Robinson, South Beloit; 2. Daniel Opsahl, Rockford; 3. Ricky Nielsen, Rockford; 4. Ryan Ostenson, Beloit, Wis; 5. Steven Dover, Rockford.

Trophy Dash 01 — 1. Kyle McQuality, Stillman Valley; 2. Adam Cartwright, Loves Park; 3. Bobby Frisch, Beloit, Wis; 4. Shawn Rickelman, Rockton; 5. Ricky Nielsen, Rockford; 6. Trevor Robinson, South Beloit.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2014 Rockford Speedway - All rights reserved.
a ShortTracks.us Managed Website