815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email
Next Event in:
+ +
2 days
2 hours
20 minutes
42 seconds

Results from 06.18.14

Fendered Misfits

A-Main 01 — 1. Kyle Voss, Woodstock; 2. Dwight Dunlap, Machesney Park; 3. Amir Isic, Machesney Park.

Heat 01 — 1. Kyle Voss, Woodstock; 2. Dwight Dunlap, Machesney Park; 3. Amir Isic, Machesney Park.

Bandits

A-Main 01 — 1. Stephen Dickson, Rockton; 2. Charlie Frisch, Shirland; 3. Christopher Jones, Capron; 4. Justin Pearson, Belvidere; 5. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 6. Brian Cook, Janesville, Wis; 7. Jason Dull, Machesney Park; 8. Thomas Andrus, Rockford; 9. David Prince, Rockford; 10. Jeff Parisot, Machesney Park; 11. Dain Pouk, Beloit, Wis; 12. Kyle Padfield, Janesville, Wis; 13. Nichole Crane, Machesney Park; 14. Mike Mahurin, Rockford; 15. Steven Clark, Machesney Park.

Heat 01 — 1. Thomas Andrus, Rockford; 2. Jason Dull, Machesney Park; 3. Steven Clark, Machesney Park; 4. David Prince, Rockford; 5. Dain Pouk, Beloit, Wis; 6. Mike Mahurin, Rockford; 7. Jeff Parisot, Machesney Park; 8. Kyle Padfield, Janesville, Wis.

Heat 02 — 1. Christopher Jones, Capron; 2. Stephen Dickson, Rockton; 3. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 4. Nichole Crane, Machesney Park; 5. Justin Pearson, Belvidere; 6. Alan Bekielewski, Roscoe; 7. Charlie Frisch, Shirland; 8. Brian Cook, Janesville, Wis; 9. Chandale Swartwout, Janesville, Wis.

Time Trial — 1. Stephen Dickson, Rockton; 2. Justin Pearson, Belvidere; 3. Christopher Jones, Capron; 4. Alan Bekielewski, Roscoe; 5. Charlie Frisch, Shirland; 6. Chandale Swartwout, Janesville, Wis; 7. Brian Cook, Janesville, Wis; 8. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 9. Nichole Crane, Machesney Park; 10. Mike Mahurin, Rockford; 11. Jeff Parisot, Machesney Park; 12. Kristen Gilio, Huntley; 13. Jason Dull, Machesney Park; 14. David Prince, Rockford; 15. Thomas Andrus, Rockford; 16. Steven Clark, Machesney Park; 17. Kyle Padfield, Janesville, Wis; 18. Dain Pouk, Beloit,

Challenge 01 — 1. Christopher Jones, Capron; 2. Dain Pouk, Beloit, Wis.

Trophy Dash 01 — 1. Alan Bekielewski, Roscoe; 2. Justin Pearson, Belvidere; 3. Christopher Jones, Capron; 4. Stephen Dickson, Rockton; 5. Chandale Swartwout, Janesville, Wis.

Open Wheel Misfits

A-Main 01 — 1. Vernon Brown, Waunakee, Wis; 2. Tim Roach, Janesville, Wis; 3. Jason Dull, Machesney Park.

Heat 01 — 1. Jason Dull, Machesney Park; 2. Vernon Brown, Waunakee, Wis; 3. Tim Roach, Janesville, Wis.

Mini-Cup

A-Main 01 — 1. Amanda Bohn, Machesney Park; 2. Steve Naples, Bartlett; 3. Jaden Fryer, Freeport; 4. Trevor Addams, South Beloit.

Heat 01 — 1. Amanda Bohn, Machesney Park; 2. Trevor Addams, South Beloit; 3. Steve Naples, Bartlett; 4. Jaden Fryer, Freeport.

Figure 8

A-Main 01 — 1. Nick Schneider, Rockton; 2. Adam Cartwright, Loves Park; 3. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 4. Dave Lumsden, Jr., Rockford; 5. Daniel Opsahl, Rockford; 6. Joey Thomas, Rockford; 7. Curt Nighswonger, Rockford.

RoadRunner Super Summer Series

A-Main 01 — 1. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 2. Alex Chabucos, Machesney Park; 3. Gene Marocco, Machesney Park; 4. Adam Cartwright, Loves Park; 5. Kyle McQuality, Stillman Valley; 6. Dave Lumsden, Jr., Rockford; 7. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 8. Daniel Opsahl, Rockford; 9. Austin Fowler, Loves Park; 10. Chris McQuality, Rockford; 11. Joey Thomas, Rockford; 12. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 13. Curt Nighswonger, Rockford; 14. Nick Schneider, Rockton.

Heat 01 — 1. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 2. Dave Lumsden, Jr., Rockford; 3. Daniel Opsahl, Rockford; 4. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 5. Chris McQuality, Rockford; 6. Nick Schneider, Rockton; 7. Curt Nighswonger, Rockford.

Heat 02 — 1. Austin Fowler, Loves Park; 2. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 3. Kyle McQuality, Stillman Valley; 4. Alex Chabucos, Machesney Park; 5. Adam Cartwright, Loves Park; 6. Gene Marocco, Machesney Park; 7. Joey Thomas, Rockford.

Time Trial — 1. Adam Cartwright, Loves Park; 2. Joey Thomas, Rockford; 3. Kyle McQuality, Stillman Valley; 4. Gene Marocco, Machesney Park; 5. Austin Fowler, Loves Park; 6. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 7. Alex Chabucos, Machesney Park; 8. Chris McQuality, Rockford; 9. Dave Lumsden, Jr., Rockford; 10. Daniel Opsahl, Rockford; 11. Nick Schneider, Rockton; 12. Curt Nighswonger, Rockford.

Trophy Dash 01 — 1. Adam Cartwright, Loves Park; 2. Joey Thomas, Rockford; 3. Austin Fowler, Loves Park; 4. Gene Marocco, Machesney Park; 5. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 6. Kyle McQuality, Stillman Valley.

Winged Women on Wheels

A-Main 01 — 1. Cassidy Frisch, Rockton; 2. Tami Bielefeldt, Rockford; 3. Kristen Gilio, Huntley; 4. Misty Lounsbury, South Beloit; 5. Chandale Swartwout, Janesville, Wis; 6. Nichole Crane, Machesney Park.

Heat 01 — 1. Cassidy Frisch, Rockton; 2. Kristen Gilio, Huntley; 3. Chandale Swartwout, Janesville, Wis; 4. Tami Bielefeldt, Rockford; 5. Misty Lounsbury, South Beloit; 6. Nichole Crane, Machesney Park.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2014 Rockford Speedway - All rights reserved.
a ShortTracks.us Managed Website