815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email
Next Event in:
+ +
0 days
19 hours
44 minutes
30 seconds

Rockford Speedway Results from 04.28.18

NASCAR All American Sportsmen

A-Main 01 — 1. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 2. Cody Houseweart, Machesney Park; 3. Chad Smith, Davis Junction; 4. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 5. Howie Ware, South Beloit; 6. John Featherston (r), Loves Park; 7. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis.

Heat 01 — 1. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 2. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 3. Cody Houseweart, Machesney Park; 4. John Featherston (r), Loves Park.

Heat 02 — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Chad Smith, Davis Junction; 4. Brian Johnson, Sr., Machesney Park.

Time Trial — 1. Brian Johnson, Sr., Machesney Park; 2. Chad Smith, Davis Junction; 3. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 4. Howie Ware, South Beloit; 5. John Featherston (r), Loves Park; 6. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 7. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 8. Cody Houseweart, Machesney Park.

Trophy Dash 01 — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Brian Johnson, Sr., Machesney Park; 4. Chad Smith, Davis Junction; 5. John Featherston (r), Loves Park; 6. Terrance Robinson (r),

NASCAR American Short Trackers

A-Main 01 — 1. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 2. Franc Beldowski, Rockford; 3. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 4. Todd Snow, Rockford; 5. David Russell, Jr, Rockford; 6. Shannon Stoltz, Machesney Park; 7. Dave LaPier, Rockford; 8. Melody Boyle (r), Kirkland; 9. Todd Bridges, Winnebago; 10. Nick Cina, Jr, Belvidere.

Heat 01 — 1. Todd Bridges, Winnebago; 2. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 3. Todd Snow, Rockford; 4. Melody Boyle (r), Kirkland; 5. Dave LaPier, Rockford.

Heat 02 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. David Russell, Jr, Rockford; 3. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 4. Nick Cina, Jr, Belvidere; 5. Shannon Stoltz, Machesney Park.

Time Trial — 1. Nick Cina, Jr, Belvidere; 2. Franc Beldowski, Rockford; 3. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 4. David Russell, Jr, Rockford; 5. Shannon Stoltz, Machesney Park; 6. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 7. Todd Snow, Rockford; 8. Melody Boyle (r), Kirkland; 9. Todd Bridges, Winnebago; 10. Dave LaPier, Rockford.

Trophy Dash 01 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Shannon Stoltz, Machesney Park; 3. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 4. David Russell, Jr, Rockford; 5. Nick Cina, Jr, Belvidere; 6. Destiny Genore (r), Beloit, Wis.

NASCAR Late Models

A-Main 01 — 1. Alex Papini, Rockford; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Max Kahler, Caledonia; 4. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 5. Matt Berger, Loves Park; 6. Matt Lundberg, Rockton; 7. Brody Willett, Alburnett, Iowa; 8. Jacob Gille, Winnebago; 9. Justin Sellers, Carol Stream; 10. Jerry Stafford II, South Beloit; 11. Jeff Wakeman, Streator; 12. Jerry Gille, Roscoe.

Heat 01 — 1. Max Kahler, Caledonia; 2. Jerry Stafford II, South Beloit; 3. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 4. Jacob Gille, Winnebago; 5. Jeff Wakeman, Streator; 6. Justin Sellers, Carol Stream.

Heat 02 — 1. Matt Lundberg, Rockton; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Alex Papini, Rockford; 4. Brody Willett, Alburnett, Iowa; 5. Matt Berger, Loves Park.

Time Trial — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Alex Papini, Rockford; 3. Jerry Gille, Roscoe; 4. Matt Lundberg, Rockton; 5. Brody Willett, Alburnett, Iowa; 6. Matt Berger, Loves Park; 7. Max Kahler, Caledonia; 8. Jacob Gille, Winnebago; 9. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 10. Justin Sellers, Carol Stream; 11. Jeff Wakeman, Streator; 12. Jerry Stafford II, South Beloit; 13. Tyler Brown, Carol Stream.

Trophy Dash 01 — 1. Matt Berger, Loves Park; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Matt Lundberg, Rockton; 4. Jerry Gille, Roscoe; 5. Brody Willett, Alburnett, Iowa; 6. Alex Papini, Rockford.

NASCAR Road Runners

A-Main 01 — 1. Austin Fowler, Loves Park; 2. Nick Schneider, Rockton; 3. Brent Garnhart, Machesney Park; 4. Justin Wagner, Beloit, Wis; 5. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 6. Kevin Memoli, Belvidere; 7. Devin Opsahl, Rockford; 8. Miguel Baldez;; 9. Terry Gerber, Loves Park; 10. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 11. Dave Lumsden, Jr.,

Heat 01 — 1. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 2. Dave Lumsden, Jr., Rockford; 3. Terry Gerber, Loves Park; 4. Justin Wagner, Beloit, Wis; 5. Devin Opsahl, Rockford; 6. Miguel Baldez;.

Heat 02 — 1. Nick Schneider, Rockton; 2. Austin Fowler, Loves Park; 3. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 4. Brent Garnhart, Machesney Park; 5. Kevin Memoli, Belvidere.

Challenge 01 — 1. Devin Opsahl, Rockford; 2. Brent Garnhart, Machesney Park; 3. Terry Gerber, Loves Park; 4. Nick Schneider, Rockton.

Trophy Dash 01 — 1. Nick Schneider, Rockton; 2. Kevin Memoli, Belvidere; 3. Terry Gerber, Loves Park; 4. Austin Fowler, Loves Park; 5. Brent Garnhart, Machesney Park; 6. Chad Lounsbury, Beloit, Wis.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2018 Rockford Speedway - All rights reserved.