815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email
Next Event in:
+ +
1 day
7 hours
33 minutes
59 seconds

Rockford Speedway Results from 05.19.18

NASCAR American Short Trackers

A-Main 01 — 1. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 2. Franc Beldowski, Rockford; 3. Shannon Stoltz, Machesney Park; 4. David Russell, Jr, Rockford; 5. Melody Boyle (r), Kirkland; 6. Mark Bielefeldt, Loves Park; 7. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 8. Mark Turner, Rockford.

Heat 01 — 1. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 2. Melody Boyle (r), Kirkland; 3. Mark Bielefeldt, Loves Park; 4. Mark Turner, Rockford.

Heat 02 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Shannon Stoltz, Machesney Park; 3. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 4. David Russell, Jr, Rockford.

Time Trial — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. Shannon Stoltz, Machesney Park; 4. David Russell, Jr, Rockford; 5. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 6. Todd Snow, Rockford; 7. Melody Boyle (r), Kirkland; 8. Mark Bielefeldt, Loves Park; 9. Mark Turner, Rockford; 10. Todd Bridges, Winnebago.

Trophy Dash 01 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. David Russell, Jr, Rockford; 4. Shannon Stoltz, Machesney Park.

NASCAR Bandits

A-Main 01 — 1. Bart Brockmann, Rockford; 2. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 3. Ben Rucker, Beloit, Wis; 4. Haley Roberts, Machesney Park; 5. Ashley Matts, Rockford; 6. Mike Kinney, Roscoe; 7. Steven Rogaskie, Rockton; 8. Todd Snow, Rockford.

Heat 01 — 1. Bart Brockmann, Rockford; 2. Haley Roberts, Machesney Park; 3. Steven Rogaskie, Rockton; 4. Mike Kinney, Roscoe.

Heat 02 — 1. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 2. Ashley Matts, Rockford; 3. Ben Rucker, Beloit, Wis; 4. Todd Snow,

Time Trial — 1. Todd Snow, Rockford; 2. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 3. Ashley Matts, Rockford; 4. Ben Rucker, Beloit, Wis; 5. Haley Roberts, Machesney Park; 6. Bart Brockmann, Rockford; 7. Steven Rogaskie, Rockton; 8. Mike Kinney, Roscoe.

Trophy Dash 01 — 1. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 2. Bart Brockmann, Rockford; 3. Ashley Matts, Rockford; 4. Todd Snow, Rockford; 5. Ben Rucker, Beloit, Wis; 6. Haley Roberts, Machesney Park.

NASCAR Late Models

A-Main 01 — 1. Alex Papini, Rockford; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Mike Lloyd, Davis; 5. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 6. Tom Gille, Winnebago; 7. Jeff Wakeman, Streator; 8. Steve Vaughn, Maple Park; 9. Max Kahler, Caledonia; 10. Matt Berger, Loves Park; 11. Jacob Gille, Winnebago; 12. Jerry Gille, Roscoe; 13. Matt Lundberg, Rockton.

Heat 01 — 1. Max Kahler, Caledonia; 2. Jacob Gille, Winnebago; 3. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 4. Mike Lloyd, Davis; 5. Jeff Wakeman, Streator; 6. Steve Vaughn, Maple Park; 7. Jerry Stafford II, South Beloit; 8. Michael Coleman, Rockford.

Heat 02 — 1. Matt Berger, Loves Park; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Jerry Gille, Roscoe; 4. Tom Gille, Winnebago; 5. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 6. Alex Papini, Rockford; 7. Matt Lundberg, Rockton.

Time Trial — 1. Jerry Gille, Roscoe; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Alex Papini, Rockford; 5. Matt Berger, Loves Park; 6. Tom Gille, Winnebago; 7. Max Kahler, Caledonia; 8. Mike Lloyd, Davis; 9. Jacob Gille, Winnebago; 10. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 11. Jerry Stafford II, South Beloit; 12. Jeff Wakeman, Streator; 13. Michael Coleman, Rockford; 14. Steve Vaughn, Maple Park; 15. Matt Lundberg, Rockton.

Trophy Dash 01 — 1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Jerry Gille, Roscoe; 3. Alex Papini, Rockford; 4. Matt Berger, Loves Park; 5. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 6. Matt Lundberg, Rockton.

NASCAR Road Runners

A-Main 01 — 1. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 2. Nick Schneider, Rockton; 3. Kevin Memoli, Belvidere; 4. Brent Garnhart, Machesney Park; 5. Terry Gerber, Loves Park; 6. Justin Wagner, Beloit, Wis; 7. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 8. Curt Nighswonger, Machesney Park; 9. Kenneth Brazee III, Rockford; 10. Austin Fowler, Loves Park.

Heat 01 — 1. Brent Garnhart, Machesney Park; 2. Terry Gerber, Loves Park; 3. Justin Wagner, Beloit, Wis; 4. Curt Nighswonger, Machesney Park; 5. Kenneth Brazee III, Rockford.

Heat 02 — 1. Kevin Memoli, Belvidere; 2. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 3. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 4. Nick Schneider, Rockton; 5. Austin Fowler, Loves Park.

Trophy Dash 01 — 1. Kevin Memoli, Belvidere; 2. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 3. Austin Fowler, Loves Park; 4. Nick Schneider, Rockton; 5. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 6. Justin Wagner, Beloit, Wis.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2018 Rockford Speedway - All rights reserved.