815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email
Next Event in:
+ +
1 day
7 hours
33 minutes
37 seconds

Rockford Speedway Results from 05.26.18

NASCAR All American Sportsmen

A-Main 01 — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Chad Smith, Davis Junction; 4. Garrick Fry, Durand; 5. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 6. Derek Dobbs, Rockton; 7. John Featherston (r), Loves Park; 8. Joshua Lundy, Loves Park; 9. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 10. Adam Cartwright (r), Roscoe; 11. Cody Houseweart, Machesney Park.

Heat 01 — 1. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 2. Chad Smith, Davis Junction; 3. John Featherston (r), Loves Park; 4. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 5. Joshua Lundy, Loves Park; 6. Derek Dobbs, Rockton.

Heat 02 — 1. Cody Houseweart, Machesney Park; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 4. Adam Cartwright (r), Roscoe; 5. Garrick Fry, Durand.

Time Trial — 1. Adam Cartwright (r), Roscoe; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Garrick Fry, Durand; 4. Cody Houseweart, Machesney Park; 5. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 6. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 7. Chad Smith, Davis Junction; 8. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 9. Joshua Lundy, Loves Park; 10. Derek Dobbs, Rockton; 11. John Featherston (r), Loves Park.

Trophy Dash 01 — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Garrick Fry, Durand; 4. Adam Cartwright (r), Roscoe; 5. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 6. Cody Houseweart, Machesney Park.

NASCAR American Short Trackers

A-Main 01 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 3. Todd Snow, Rockford; 4. Melody Boyle (r), Kirkland; 5. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 6. Shannon Stoltz, Machesney Park; 7. Todd Bridges,

Heat 01 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Shannon Stoltz, Machesney Park; 3. Melody Boyle (r), Kirkland; 4. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 5. Todd Bridges, Winnebago; 6. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 7. David Russell, Jr, Rockford; 8. Todd Snow, Rockford.

Time Trial — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. Shannon Stoltz, Machesney Park; 4. Melody Boyle (r), Kirkland; 5. David Russell, Jr, Rockford; 6. Todd Bridges, Winnebago; 7. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 8. Todd Snow, Rockford.

Trophy Dash 01 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Todd Bridges, Winnebago; 3. David Russell, Jr, Rockford; 4. Melody Boyle (r), Kirkland; 5. Shannon Stoltz, Machesney Park; 6. Aaron Rude, Cambridge, Wis.

NASCAR Late Models

A-Main 01 — 1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Max Kahler, Caledonia; 3. Matt Berger, Loves Park; 4. Jacob Gille, Winnebago; 5. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 6. Justin Sellers, Carol Stream; 7. Steve Vaughn, Maple Park; 8. Tyler Brown, Carol Stream; 9. Jeff Wakeman, Streator; 10. Alex Papini, Rockford; 11. Erle Hoth, Medinah; 12. Tom Gille, Winnebago.

Heat 01 — 1. Steve Vaughn, Maple Park; 2. Tyler Brown, Carol Stream; 3. Justin Sellers, Carol Stream; 4. Jeff Wakeman, Streator; 5. Erle Hoth, Medinah.

Heat 02 — 1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Matt Berger, Loves Park; 3. Jacob Gille, Winnebago; 4. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 5. Alex Papini, Rockford; 6. Max Kahler, Caledonia.

Time Trial — 1. Matt Berger, Loves Park; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Michael Bilderback, South Beloit; 4. Jacob Gille, Winnebago; 5. Alex Papini, Rockford; 6. Max Kahler, Caledonia; 7. Tom Gille, Winnebago; 8. Justin Sellers, Carol Stream; 9. Steve Vaughn, Maple Park; 10. Tyler Brown, Carol Stream; 11. Jeff Wakeman, Streator; 12. Erle Hoth, Medinah.

Trophy Dash 01 — 1. Alex Papini, Rockford; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Jacob Gille, Winnebago; 5. Max Kahler, Caledonia; 6. Matt Berger, Loves Park.

NASCAR Road Runners

A-Main 01 — 1. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 2. Austin Fowler, Loves Park; 3. Kevin Memoli, Belvidere; 4. Nick Schneider, Rockton; 5. Brent Garnhart, Machesney Park; 6. Devin Opsahl, Rockford; 7. Justin Wagner, Beloit, Wis; 8. Terry Gerber, Loves Park; 9. Jeremiah Gusk, Loves Park; 10. Adam Tipton, Rockford; 11. Curt Nighswonger, Machesney Park; 12. Kenneth Brazee III, Rockford; 13. Jeff Allendorf, Belvidere; 14. Robby Robinson, Orfordville,

Heat 01 — 1. Devin Opsahl, Rockford; 2. Terry Gerber, Loves Park; 3. Kenneth Brazee III, Rockford; 4. Curt Nighswonger, Machesney Park; 5. Jeff Allendorf, Belvidere; 6. Jeremiah Gusk, Loves Park; 7. Adam Tipton,

Heat 02 — 1. Kevin Memoli, Belvidere; 2. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 3. Brent Garnhart, Machesney Park; 4. Justin Wagner, Beloit, Wis; 5. Nick Schneider, Rockton; 6. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 7. Austin Fowler,

Trophy Dash 01 — 1. Nick Schneider, Rockton; 2. Kevin Memoli, Belvidere; 3. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 4. Justin Wagner, Beloit, Wis; 5. Terry Gerber, Loves Park; 6. Brent Garnhart, Machesney Park.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2018 Rockford Speedway - All rights reserved.