815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email
Next Event in:
+ +
1 day
0 hours
55 minutes
25 seconds

Rockford Speedway Results from 05.31.14

NASCAR All American Sportsmen

A-Main 01 — 1. Brett McCoy, Belvidere; 2. Patrick Featherston II, Byron; 3. Howie Ware, South Beloit; 4. Nick Letsinger (r), Rockford; 5. Johnny Robinson, II, South Beloit; 6. Jason Bragg, Machesney Park; 7. Daryl Gerke, Whitelaw, Wis; 8. Brian Mayer, Machesney Park; 9. John Logan, Jr. (r), Loves Park; 10. Derek Nichol (r), Rockford; 11. Chad Smith, Machesney Park; 12. Deanna Chandler, Machesney Park; 13. Michael Coleman (r), Rockford; 14. Warren (Butch) Swinbank, Rockford.

Heat 01 — 1. John Logan, Jr. (r), Loves Park; 2. Deanna Chandler, Machesney Park; 3. Derek Nichol (r), Rockford; 4. Jason Bragg, Machesney Park; 5. Brian Mayer, Machesney Park; 6. Michael Coleman (r), Rockford.

Heat 02 — 1. Patrick Featherston II, Byron; 2. Chad Smith, Machesney Park; 3. Johnny Robinson, II, South Beloit; 4. Brett McCoy, Belvidere; 5. Howie Ware, South Beloit; 6. Nick Letsinger (r), Rockford; 7. Daryl Gerke, Whitelaw, Wis.

Time Trial — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Chad Smith, Machesney Park; 3. Patrick Featherston II, Byron; 4. Johnny Robinson, II, South Beloit; 5. Daryl Gerke, Whitelaw, Wis; 6. Brett McCoy, Belvidere; 7. Nick Letsinger (r), Rockford; 8. Brian Mayer, Machesney Park; 9. Jason Bragg, Machesney Park; 10. John Logan, Jr. (r), Loves Park; 11. Michael Coleman (r), Rockford; 12. Deanna Chandler, Machesney Park; 13. Derek Nichol (r), Rockford; 14. Warren (Butch) Swinbank, Rockford; 15. Kodee Busekros (r), Loves Park.

Trophy Dash 01 — 1. Brett McCoy, Belvidere; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Chad Smith, Machesney Park; 4. Patrick Featherston II, Byron; 5. Daryl Gerke, Whitelaw, Wis; 6. Johnny Robinson, II, South Beloit.

NASCAR American Short Trackers

A-Main 01 — 1. Nick Cina, Jr, Belvidere; 2. Kelly Evink, Machesney Park; 3. George Sparkman, Loves Park; 4. Zach Rodriguez, Rockton; 5. Keith Pierce, Machesney Park; 6. Jason Dull, Machesney Park; 7. Leo Bujak, III, Spring Grove; 8. Kyle Stark, Waterloo, Wis; 9. Brad Henrey, Rockford; 10. Artt Higbee, Rockford; 11. Jason Halbrader (r), Machesney Park; 12. Steve Rubeck, Rockford; 13. Dave Lee, Rockford; 14. Corey Snow (r), Loves Park; 15. Devon Dixon, Janesville, Wis; 16. Tom Gille, Winnebago.

Heat 01 — 1. Kelly Evink, Machesney Park; 2. Artt Higbee, Rockford; 3. Leo Bujak, III, Spring Grove; 4. Keith Pierce, Machesney Park; 5. Dave Lee, Rockford; 6. Jason Halbrader (r), Machesney Park; 7. Corey Snow (r), Loves Park.

Heat 02 — 1. Nick Cina, Jr, Belvidere; 2. Devon Dixon, Janesville, Wis; 3. George Sparkman, Loves Park; 4. Jason Dull, Machesney Park; 5. Kyle Stark, Waterloo, Wis; 6. Zach Rodriguez, Rockton; 7. Steve Rubeck, Rockford; 8. Brad Henrey, Rockford.

Time Trial — 1. Devon Dixon, Janesville, Wis; 2. George Sparkman, Loves Park; 3. Kyle Stark, Waterloo, Wis; 4. Steve Rubeck, Rockford; 5. Nick Cina, Jr, Belvidere; 6. Jason Dull, Machesney Park; 7. Brad Henrey, Rockford; 8. Zach Rodriguez, Rockton; 9. Kelly Evink, Machesney Park; 10. Artt Higbee, Rockford; 11. Corey Snow (r), Loves Park; 12. Leo Bujak, III, Spring Grove; 13. Dave Lee, Rockford; 14. Keith Pierce, Machesney Park; 15. Tom Gille, Winnebago; 16. Jason Halbrader (r), Machesney Park.

Trophy Dash 01 — 1. Nick Cina, Jr, Belvidere; 2. Steve Rubeck, Rockford; 3. Kyle Stark, Waterloo, Wis; 4. Devon Dixon, Janesville, Wis; 5. Jason Dull, Machesney Park; 6. Brad Henrey, Rockford.

NASCAR Late Models

A-Main 01 — 1. Alex Papini, Machesney Park; 2. Jon Reynolds, Jr., Rockford; 3. Jerry Gille, Roscoe; 4. Mike Beyer, Machesney Park; 5. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 6. Jacob Gille, Machesney Park; 7. Ricky Bilderback, Roscoe; 8. Tony Brutti, Dyer, Ind.; 9. Mark Hartline, Gilberts; 10. Tom Gille, Winnebago; 11. Chris McKay (r), Streamwood; 12. Dana Czach, Wauconda.

Heat 01 — 1. Mike Beyer, Machesney Park; 2. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 3. Tom Gille, Winnebago; 4. Mark Hartline, Gilberts; 5. Dana Czach, Wauconda; 6. Chris McKay (r), Streamwood.

Heat 02 — 1. Jerry Gille, Roscoe; 2. Ricky Bilderback, Roscoe; 3. Jacob Gille, Machesney Park; 4. Alex Papini, Machesney Park; 5. Jon Reynolds, Jr., Rockford; 6. Tony Brutti, Dyer, Ind..

Time Trial — 1. Ricky Bilderback, Roscoe; 2. Jon Reynolds, Jr., Rockford; 3. Alex Papini, Machesney Park; 4. Jerry Gille, Roscoe; 5. Jacob Gille, Machesney Park; 6. Tony Brutti, Dyer, Ind.; 7. Mike Beyer, Machesney Park; 8. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 9. Mark Hartline, Gilberts; 10. Dana Czach, Wauconda; 11. Chris McKay (r), Streamwood; 12. Tom Gille, Winnebago.

Trophy Dash 01 — 1. Jon Reynolds, Jr., Rockford; 2. Jerry Gille, Roscoe; 3. Ricky Bilderback, Roscoe; 4. Jacob Gille, Machesney Park; 5. Alex Papini, Machesney Park; 6. Tony Brutti, Dyer, Ind..

NASCAR Road Runners

A-Main 01 — 1. Bobby Frisch, Beloit, Wis; 2. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 3. Robert Myher, South Beloit; 4. Dan Sander, South Beloit; 5. Trevor Robinson, South Beloit; 6. Kyle McQuality, Stillman Valley; 7. Austin Fowler, Loves Park; 8. Alex Chabucos, Machesney Park; 9. Ricky Nielsen, Rockford; 10. James Gregory, Winnebago; 11. Jeremy Watson, Loves Park; 12. Jonathon Dean, Machesney Park; 13. Jeff Allendorf, Belvidere.

Heat 01 — 1. Robert Myher, South Beloit; 2. Kevin Memoli, Geneva; 3. Jonathon Dean, Machesney Park; 4. Jeremy Watson, Loves Park; 5. Dan Sander, South Beloit; 6. Jeff Watson, Jr, Loves Park; 7. Steven Dover, Rockford; 8. Autumn Rudeen, Loves Park; 9. Curt Nighswonger, Rockford.

Heat 02 — 1. James Gregory, Winnebago; 2. Alex Chabucos, Machesney Park; 3. Trevor Robinson, South Beloit; 4. Jeff Allendorf, Belvidere; 5. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 6. Bobby Frisch, Beloit, Wis; 7. Austin Fowler, Loves Park; 8. Kyle McQuality, Stillman Valley; 9. Ricky Nielsen, Rockford.

Challenge 01 — 1. Trevor Robinson, South Beloit; 2. Jeff Allendorf, Belvidere; 3. Jeremy Watson, Loves Park.

Trophy Dash 01 — 1. Bobby Frisch, Beloit, Wis; 2. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 3. James Gregory, Winnebago; 4. Kyle McQuality, Stillman Valley; 5. Ricky Nielsen, Rockford; 6. Trevor Robinson, South Beloit.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2014 Rockford Speedway - All rights reserved.
a ShortTracks.us Managed Website