815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email
Next Event in:
+ +
1 day
7 hours
35 minutes
29 seconds

Rockford Speedway Results from 06.09.18

NASCAR All American Sportsmen

A-Main 01 — 1. Chad Smith, Davis Junction; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Cody Houseweart, Machesney Park; 4. Jacob Gille, Winnebago; 5. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 6. Josh Thiering, South Beloit; 7. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 8. Adam Cartwright (r), Roscoe; 9. Derek Dobbs, Rockton; 10. James Gregory, Esmond; 11. John Featherston (r), Loves Park; 12. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 13. Garrick Fry, Durand; 14. Joshua

Heat 01 — 1. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 2. Joshua Lundy, Roscoe; 3. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 4. Jacob Gille, Winnebago; 5. Garrick Fry, Durand; 6. Josh Thiering, South Beloit; 7. James Gregory, Esmond; 8. Derek Dobbs, Rockton.

Heat 02 — 1. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Chad Smith, Davis Junction; 4. John Featherston (r), Loves Park; 5. Adam Cartwright (r), Roscoe; 6. Cody Houseweart, Machesney Park.

Time Trial — 1. Brian Johnson, Sr., Machesney Park; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Adam Cartwright (r), Roscoe; 4. Chad Smith, Davis Junction; 5. Cody Houseweart, Machesney Park; 6. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 7. John Featherston (r), Loves Park; 8. Garrick Fry, Durand; 9. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 10. Josh Thiering, South Beloit; 11. Jacob Gille, Winnebago; 12. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 13. Derek Dobbs, Rockton; 14. Joshua Lundy, Roscoe; 15. James Gregory, Esmond.

NASCAR American Short Trackers

A-Main 01 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 4. Kyle Voss, Woodstock; 5. David Russell, Jr, Rockford; 6. Shannon Stoltz, Machesney Park; 7. Melody Boyle (r), Kirkland; 8. Todd Snow, Rockford; 9. Dave LaPier, Rockford; 10. Stephen Dickson, Rockton; 11. Steve Erickson, Jr, Machesney Park; 12. Mark Bielefeldt, Loves Park.

Heat 01 — 1. David Russell, Jr, Rockford; 2. Stephen Dickson, Rockton; 3. Dave LaPier, Rockford; 4. Todd Snow, Rockford; 5. Mark Bielefeldt, Loves Park.

Heat 02 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Shannon Stoltz, Machesney Park; 3. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 4. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 5. Kyle Voss, Woodstock; 6. Melody Boyle (r), Kirkland.

Time Trial — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. Melody Boyle (r), Kirkland; 4. Shannon Stoltz, Machesney Park; 5. Destiny Genore (r), Beloit, Wis; 6. Kyle Voss, Woodstock; 7. David Russell, Jr, Rockford; 8. Todd Snow, Rockford; 9. Stephen Dickson, Rockton; 10. Dave LaPier, Rockford; 11. Mark Bielefeldt, Loves Park; 12. Steve Erickson, Jr, Machesney Park.

NASCAR Bandits

A-Main 01 — 1. Duane Lounsbury, Beloit, Wis; 2. Ross Lamont, Cherry Valley; 3. Ben Rucker, Beloit, Wis; 4. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 5. Bart Brockmann, Rockford; 6. Todd Snow, Rockford; 7. Ashley Matts, Rockford; 8. Scott Gagen, Dekalb; 9. Zack Orts, Oswego.

Heat 01 — 1. Ben Rucker, Beloit, Wis; 2. Todd Snow, Rockford; 3. Zack Orts, Oswego; 4. Scott Gagen, Dekalb; 5. Haley Roberts, Machesney Park; 6. Ryan Ostenson, South Beloit.

Heat 02 — 1. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 2. Duane Lounsbury, Beloit, Wis; 3. Ross Lamont, Cherry Valley; 4. Ashley Matts, Rockford; 5. Bart Brockmann, Rockford.

Time Trial — 1. Bart Brockmann, Rockford; 2. Duane Lounsbury, Beloit, Wis; 3. Ross Lamont, Cherry Valley; 4. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 5. Ashley Matts, Rockford; 6. Haley Roberts, Machesney Park; 7. Zack Orts, Oswego; 8. Scott Gagen, Dekalb; 9. Ben Rucker, Beloit, Wis; 10. Ryan Ostenson, South Beloit; 11. Todd Snow, Rockford.

NASCAR Late Models A-Main 01 — 1. Matt Berger, Loves Park; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 4. Alex Papini, Rockford; 5. Jacob Gille, Winnebago; 6. Tom Gille, Winnebago; 7. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 8. Jerry Gille, Roscoe; 9. Jim Olson, Harvard; 10. Jeff Wakeman, Streator; 11. Max Kahler, Caledonia; 12. Steve Rubeck, Rockford; 13. Justin Sellers, Carol Stream; 14. Steve Vaughn, Maple Park; 15. Mike Beyer, Machesney

Heat 01 — 1. Max Kahler, Caledonia; 2. Jacob Gille, Winnebago; 3. Steve Vaughn, Maple Park; 4. Justin Sellers, Carol Stream; 5. Mike Beyer, Machesney Park; 6. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 7. Jim Olson, Harvard; 8. Jeff Wakeman, Streator.

Heat 02 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Matt Berger, Loves Park; 3. Jerry Gille, Roscoe; 4. Alex Papini, Rockford; 5. Steve Rubeck, Rockford; 6. Michael Bilderback, South Beloit; 7. Tom Gille, Winnebago.

Time Trial — 1. Jerry Gille, Roscoe; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Steve Rubeck, Rockford; 4. Alex Papini, Rockford; 5. Tom Gille, Winnebago; 6. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 7. Matt Berger, Loves Park; 8. Max Kahler, Caledonia; 9. Jacob Gille, Winnebago; 10. Jim Olson, Harvard; 11. Justin Sellers, Carol Stream; 12. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 13. Steve Vaughn, Maple Park; 14. Jeff Wakeman, Streator; 15. Mike Beyer,

NASCAR Road Runners

A-Main 01 — 1. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 2. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 3. Kevin Memoli, Belvidere; 4. Austin Fowler, Loves Park; 5. Nick Schneider, Rockton; 6. Terry Gerber, Loves Park; 7. Curt Nighswonger, Machesney Park; 8. Brent Garnhart, Machesney Park; 9. Justin Wagner, Beloit, Wis; 10. Jeff Allendorf, Belvidere; 11. Devin Opsahl, Rockford; 12. Arlyn Roush, Woodstock; 13. Kenneth Brazee III, Rockford; 14. Jeremiah Gusk,

Heat 01 — 1. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 2. Jeff Allendorf, Belvidere; 3. Devin Opsahl, Rockford; 4. Terry Gerber, Loves Park; 5. Curt Nighswonger, Machesney Park; 6. Greg Pruitt, Rockford; 7. Kenneth Brazee III, Rockford; 8. Jeremiah Gusk, Loves Park.

Heat 02 — 1. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 2. Austin Fowler, Loves Park; 3. Kevin Memoli, Belvidere; 4. Arlyn Roush, Woodstock; 5. Brent Garnhart, Machesney Park; 6. Justin Wagner, Beloit, Wis; 7. Nick Schneider, Rockton.

Challenge 01 — 1. Nick Schneider, Rockton; 2. Terry Gerber, Loves Park; 3. Jeremiah Gusk, Loves Park; 4. Brent Garnhart, Machesney Park; 5. Devin Opsahl, Rockford; 6. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 7. Arlyn Roush, Woodstock.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2018 Rockford Speedway - All rights reserved.