815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email
Next Event in:
+ +
2 days
12 hours
54 minutes
7 seconds

Rockford Speedway Results from 07.07.18

NASCAR All American Sportsmen
A-Main 01 — 1. Josh Thiering, South Beloit; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago;
4. Adam Cartwright (r), Roscoe; 5. Chad Smith, Davis Junction; 6. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 7. John
Featherston (r), Loves Park; 8. Cody Houseweart, Machesney Park; 9. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis.
Heat 01 — 1. Adam Cartwright (r), Roscoe; 2. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 3. Josh Thiering, South Beloit;
4. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 5. John Featherston (r), Loves Park.
Heat 02 — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Chad Smith, Davis Junction; 3. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 4.
Cody Houseweart, Machesney Park.
Time Trial — 1. Chad Smith, Davis Junction; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Howie Ware, South Beloit; 4.
Cody Houseweart, Machesney Park; 5. Josh Thiering, South Beloit; 6. John Featherston (r), Loves Park; 7.
Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 8. Adam Cartwright (r), Roscoe; 9. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago.
Trophy Dash 01 — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Chad Smith, Davis
Junction; 4. Josh Thiering, South Beloit; 5. John Featherston (r), Loves Park; 6. Cody Houseweart, Machesney

NASCAR Bandits
A-Main 01 — 1. Ben Rucker, Beloit, Wis; 2. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 3. Mark Bielefeldt, Loves Park; 4. Bart
Brockmann, Rockford; 5. Steve Putman, Jr., Beloit, Wis; 6. Ashley Matts, Rockford; 7. Dan Sander, Roscoe; 8.
Todd Snow, Rockford; 9. Mike Kinney, Roscoe; 10. Charles Schork, Rockford; 11. Ross Lamont, Cherry Valley; 12.
Duane Lounsbury, Beloit, Wis; 13. Terry Ciano, Jr., Janesville, Wis; 14. Jacob Putman, Lancaster, Wis.
Heat 01 — 1. Mark Bielefeldt, Loves Park; 2. Terry Ciano, Jr., Janesville, Wis; 3. Mike Kinney, Roscoe; 4. Dan
Sander, Roscoe; 5. Jacob Putman, Lancaster, Wis; 6. Charles Schork, Rockford; 7. Ashley Matts, Rockford.
Heat 02 — 1. Ben Rucker, Beloit, Wis; 2. Todd Snow, Rockford; 3. Ross Lamont, Cherry Valley; 4. Duane
Lounsbury, Beloit, Wis; 5. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 6. Steve Putman, Jr., Beloit, Wis; 7. Bart Brockmann,
Time Trial — 1. Bart Brockmann, Rockford; 2. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 3. Duane Lounsbury, Beloit, Wis; 4. Todd
Snow, Rockford; 5. Steve Putman, Jr., Beloit, Wis; 6. Ben Rucker, Beloit, Wis; 7. Ross Lamont, Cherry Valley; 8.
Ashley Matts, Rockford; 9. Dan Sander, Roscoe; 10. Jacob Putman, Lancaster, Wis; 11. Mark Bielefeldt, Loves
Park; 12. Mike Kinney, Roscoe; 13. Charles Schork, Rockford; 14. Terry Ciano, Jr., Janesville, Wis.
Trophy Dash 01 — 1. Kelsey Dobbs, Beloit, Wis; 2. Duane Lounsbury, Beloit, Wis; 3. Todd Snow, Rockford; 4. Bart
Brockmann, Rockford; 5. Ben Rucker, Beloit, Wis; 6. Steve Putman, Jr., Beloit, Wis.

American Super Cup Series
A-Main 01 — 1. Payton Glodowski, Oostburg, Wis; 2. Mick Ellis, Schaumburg; 3. Cayden Fretwell;; 4. David Cerer,
Antioch; 5. Greg Davis, Huntley; 6. Kourtnay Borman, Loves Park; 7. Lucas Lunsman, St Croix Falls, Wis; 8. Jessica
Talley, Genoa; 9. Kendall Tracey, Beloit, Wis; 10. Del Schuler;; 11. Tyler Larsen, Elburn.
Heat 01 — 1. Payton Glodowski, Oostburg, Wis; 2. Mick Ellis, Schaumburg; 3. Kourtnay Borman, Loves Park; 4.
Cayden Fretwell;; 5. David Cerer, Antioch; 6. Lucas Lunsman, St Croix Falls, Wis.
Heat 02 — 1. Jessica Talley, Genoa; 2. Greg Davis, Huntley; 3. Del Schuler;; 4. Kendall Tracey, Beloit, Wis; 5.
Tyler Larsen, Elburn.
Time Trial — 1. Kourtnay Borman, Loves Park; 2. Payton Glodowski, Oostburg, Wis; 3. Lucas Lunsman, St Croix
Falls, Wis; 4. David Cerer, Antioch; 5. Mick Ellis, Schaumburg; 6. Cayden Fretwell;; 7. Greg Davis, Huntley; 8. Del
Schuler;; 9. Kendall Tracey, Beloit, Wis; 10. Tyler Larsen, Elburn; 11. Jessica Talley, Genoa.

Bandit Figure 8
A-Main 01 — 1. Charles Schork, Rockford; 2. Charlie Frisch, Beloit, Wis; 3. Ben Rucker, Beloit, Wis; 4. Bart
Brockmann, Rockford; 5. Mark Bielefeldt, Loves Park.
Vintage Racers
A-Main 01 — 1. Pat “Hacksaw” Heaney, Greenfield, Wis; 2. Franc Beldowski, Rockford; 3. Gene Pennington,
Antioch; 4. Joe Darnell, Machesney Park; 5. Steve Rubeck, Rockford.
Heat 01 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Joe Darnell, Machesney Park; 3. Steve Rubeck, Rockford; 4. Pat
“Hacksaw” Heaney, Greenfield, Wis; 5. Gene Pennington, Antioch.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2018 Rockford Speedway - All rights reserved.