815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email

Rockford Speedway Results from 07.15.17

NASCAR All American Sportsmen

A-Main 01 — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. John Logan, Jr., Loves Park; 3. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 4. Chad Smith, Davis Junction; 5. Brian White, Belvidere; 6. Garrick Fry (r), Durand; 7. Cody Houseweart, Machesney

Heat 01 — 1. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Cody Houseweart, Machesney Park; 4. Brian White, Belvidere; 5. Chad Smith, Davis Junction; 6. Garrick Fry (r), Durand; 7. John Logan, Jr., Loves

Time Trial — 1. Chad Smith, Davis Junction; 2. John Logan, Jr., Loves Park; 3. Brian White, Belvidere; 4. Howie Ware, South Beloit; 5. Garrick Fry (r), Durand; 6. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 7. Cody Houseweart, Machesney

Trophy Dash 01 — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Garrick Fry (r), Durand; 3. Brian White, Belvidere; 4. Chad Smith, Davis Junction; 5. John Logan, Jr., Loves Park; 6. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis.

NASCAR Late Models

A-Main 01 — 1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Matt Berger, Loves Park; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 5. Max Kahler (r), Caledonia; 6. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 7. Steve Vaughn, Maple Park; 8. Jeff Wakeman, Streator.

Heat 01 — 1. Steve Vaughn, Maple Park; 2. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 3. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 4. Jeff Wakeman, Streator.

Heat 02 — 1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Matt Berger, Loves Park; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Max Kahler (r), Caledonia.

Time Trial — 1. Matt Berger, Loves Park; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Max Kahler (r), Caledonia; 5. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 6. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 7. Steve Vaughn, Maple Park; 8. Jeff Wakeman, Streator.

Trophy Dash 01 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Matt Berger, Loves Park; 3. Michael Bilderback, South Beloit; 4. Max Kahler (r), Caledonia; 5. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 6. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit.

NASCAR Road Runners

A-Main 01 — 1. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 2. Robert Myher, South Beloit; 3. Adam Cartwright, Roscoe; 4. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 5. Josh Thiering, South Beloit; 6. Jeff Allendorf, Belvidere; 7. Pat Ligue, Chicago; 8. Kevin Memoli, Geneva. Heat 01 — 1. Pat Ligue, Chicago; 2. Robert Myher, South Beloit; 3. Jeff AllenPdorf, Belvidere; 4. Kevin Memoli, Heat 02 — 1. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 2. Josh Thiering, South Beloit; 3. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 4. Adam Cartwright, Roscoe. Trophy Dash 01 — 1. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 2. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 3. Adam Cartwright, Roscoe; 4. Josh Thiering, South Beloit; 5. Jeff Allendorf, Belvidere; 6. Kevin Memoli, Geneva.

Legends A-Main 01 — 1. Boomer Olson, LaCrosse, Wis; 2. Lucas Stevenson, Beloit, Wis; 3. Michael Hoffman II, Darien, Heat 01 — 1. Boomer Olson, LaCrosse, Wis; 2. Michael Hoffman II, Darien, Wis; 3. Lucas Stevenson, Beloit, Wis. Time Trial — 1. Boomer Olson, LaCrosse, Wis; 2. Michael Hoffman II, Darien, Wis; 3. Lucas Stevenson, Beloit, Wis; 4. John Magnuson, Davis. (dns)

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2014 Rockford Speedway - All rights reserved.
a ShortTracks.us Managed Website