815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email

Rockford Speedway Results from 07.22.17

NASCAR All American Sportsmen

A-Main 01 — 1. Trevor Robinson, Beloit, Wis; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Chad Smith, Davis Junction; 4. Brian White, Belvidere; 5. Howie Ware, South Beloit; 6. Cody Houseweart, Machesney Park; 7. Garrick Fry (r), Durand; 8. Ricky Sanwick, Janesville, Wis; 9. Troy Hintzsche, Genoa.

Heat 01 — 1. Brian White, Belvidere; 2. Trevor Robinson, Beloit, Wis; 3. Troy Hintzsche, Genoa; 4. Cody Houseweart, Machesney Park; 5. Ricky Sanwick, Janesville, Wis.

Heat 02 — 1. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 2. Chad Smith, Davis Junction; 3. Howie Ware, South Beloit; 4. Garrick Fry (r), Durand.

Time Trial — 1. Chad Smith, Davis Junction; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 4. Garrick Fry (r), Durand; 5. Trevor Robinson, Beloit, Wis; 6. Cody Houseweart, Machesney Park; 7. Brian White, Belvidere; 8. Ricky Sanwick, Janesville, Wis; 9. Troy Hintzsche, Genoa.

Trophy Dash 01 — 1. Chad Smith, Davis Junction; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 4. Garrick Fry (r), Durand; 5. Cody Houseweart, Machesney Park; 6. Trevor Robinson, Beloit, Wis.

NASCAR American Short Trackers

A-Main 01 — 1. Zach Rodriguez, Rockton; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. Nick Cina, Jr, Belvidere; 4. Brett McCoy, Belvidere; 5. Justin Pearson (r), Belvidere; 6. Todd Bridges, Winnebago; 7. Perry Anderson, Machesney Park; 8. David Pautsch, Jr, Roscoe; 9. Todd Snow, Rockford; 10. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 11. Dave LaPier, Rockford; 12. Stephen Dickson, Rockton; 13. David Russell, Jr, Rockford.

Heat 01 — 1. Stephen Dickson, Rockton; 2. David Russell, Jr, Rockford; 3. David Pautsch, Jr, Roscoe; 4. Todd Bridges, Winnebago; 5. Dave LaPier, Rockford; 6. Todd Snow, Rockford; 7. Perry Anderson, Machesney Park.

Heat 02 — 1. Justin Pearson (r), Belvidere; 2. Nick Cina, Jr, Belvidere; 3. Zach Rodriguez, Rockton; 4. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 5. Brett McCoy, Belvidere; 6. Shannon Stoltz (r), Machesney Park.

Time Trial — 1. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 2. Zach Rodriguez, Rockton; 3. Nick Cina, Jr, Belvidere; 4. Brett McCoy, Belvidere; 5. Justin Pearson (r), Belvidere; 6. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 7. David Russell, Jr, Rockford; 8. Dave LaPier, Rockford; 9. Todd Bridges, Winnebago; 10. Perry Anderson, Machesney Park; 11. Todd Snow, Rockford; 12. David Pautsch, Jr, Roscoe; 13. Stephen Dickson, Rockton.

Trophy Dash 01 — 1. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 2. Justin Pearson (r), Belvidere; 3. Zach Rodriguez, Rockton; 4. Brett McCoy, Belvidere; 5. Nick Cina, Jr, Belvidere; 6. Shannon Stoltz (r), Machesney Park.

NASCAR Late Models A-Main 01 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. John Beinlich, Prairie View; 4. Max Kahler (r), Caledonia; 5. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 6. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 7. Jeff Wakeman, Streator; 8. Justin Sellers, Carol Stream; 9. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 10. Jerry Stafford II, South Beloit; 11. Steve Vaughn, Maple Park; 12. Matt Berger, Loves Park.

Heat 01 — 1. Jerry Stafford II, South Beloit; 2. Jeff Wakeman, Streator; 3. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 4. Justin Sellers, Carol Stream; 5. Steve Vaughn, Maple Park; 6. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis.

Heat 02 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. John Beinlich, Prairie View; 4. Max Kahler (r), Caledonia; 5. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 6. Matt Berger, Loves Park.

Time Trial — 1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Matt Berger, Loves Park; 4. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 5. Max Kahler (r), Caledonia; 6. John Beinlich, Prairie View; 7. Justin Sellers, Carol Stream; 8. Steve Vaughn, Maple Park; 9. Jeff Wakeman, Streator; 10. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 11. Jerry Stafford II, South Beloit; 12. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis.

Trophy Dash 01 — 1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. John Beinlich, Prairie View; 4. Max Kahler (r), Caledonia; 5. Matt Berger, Loves Park; 6. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis.

NASCAR Road Runners

A-Main 01 — 1. Adam Cartwright, Roscoe; 2. Josh Thiering, South Beloit; 3. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 4. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 5. Austin Fowler, Loves Park; 6. Kevin Memoli, Geneva.

Heat 01 — 1. Adam Cartwright, Roscoe; 2. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 3. Kevin Memoli, Geneva; 4. Josh Thiering, South Beloit; 5. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 6. Austin Fowler, Loves Park.

Trophy Dash 01 — 1. Adam Cartwright, Roscoe; 2. Josh Thiering, South Beloit; 3. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 4. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 5. Austin Fowler, Loves Park; 6. Kevin Memoli, Geneva.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2014 Rockford Speedway - All rights reserved.
a ShortTracks.us Managed Website