815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email
Next Event in:
+ +
5 days
5 hours
44 minutes
56 seconds

Rockford Speedway Results from 08.12.17

NASCAR All American Sportsmen

A-Main 01 — 1. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Chad Smith, Davis Junction; 4. Terrance Robinson, Beloit, Wis; 5. Cody Houseweart, Machesney Park; 6. Brian White, Belvidere; 7. Joshua Lundy, Loves Park; 8. David Lignell (r), Rockford; 9. Garrick Fry (r), Durand.

Heat 01 — 1. Brian White, Belvidere; 2. Terrance Robinson, Beloit, Wis; 3. Garrick Fry (r), Durand; 4. Cody Houseweart, Machesney Park; 5. Joshua Lundy, Loves Park.

Heat 02 — 1. Chad Smith, Davis Junction; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Howie Ware, South Beloit; 4. David Lignell (r), Rockford.

Time Trial — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Chad Smith, Davis Junction; 3. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 4. David Lignell (r), Rockford; 5. Garrick Fry (r), Durand; 6. Terrance Robinson, Beloit, Wis; 7. Brian White, Belvidere; 8. Cody Houseweart, Machesney Park; 9. Joshua Lundy, Loves Park.

Trophy Dash 01 — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Terrance Robinson, Beloit, Wis; 3. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 4. Chad Smith, Davis Junction; 5. Garrick Fry (r), Durand; 6. David Lignell (r), Rockford.

NASCAR American Short Trackers

A-Main 01 — 1. Zach Rodriguez, Rockton; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. Nick Cina, Jr, Belvidere; 4. Franc Beldowski, Rockford; 5. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 6. David Russell, Jr, Rockford; 7. Todd Snow, Rockford; 8. Dave LaPier, Rockford; 9. Perry Anderson, Machesney Park; 10. Justin Pearson (r), Belvidere; 11. Keith Pierce, Machesney Park.

Heat 01 — 1. Dave LaPier, Rockford; 2. David Russell, Jr, Rockford; 3. Keith Pierce, Machesney Park; 4. Todd Snow, Rockford; 5. Perry Anderson, Machesney Park; 6. Shannon Stoltz (r), Machesney Park.

Heat 02 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. Zach Rodriguez, Rockton; 4. Nick Cina, Jr, Belvidere; 5. Justin Pearson (r), Belvidere.

Time Trial — 1. Zach Rodriguez, Rockton; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. Nick Cina, Jr, Belvidere; 4. Franc Beldowski, Rockford; 5. Justin Pearson (r), Belvidere; 6. Keith Pierce, Machesney Park; 7. David Russell, Jr, Rockford; 8. Todd Snow, Rockford; 9. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 10. Dave LaPier, Rockford; 11. Perry Anderson, Machesney Park.

Trophy Dash 01 — 1. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 2. Zach Rodriguez, Rockton; 3. Keith Pierce, Machesney Park; 4. Franc Beldowski, Rockford; 5. Justin Pearson (r), Belvidere; 6. Nick Cina, Jr, Belvidere.

NASCAR Late Models

A-Main 01 — 1. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Max Kahler (r), Caledonia; 4. Matt Berger, Loves Park; 5. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 6. Justin Sellers, Carol Stream; 7. Jerry Stafford II, South Beloit; 8. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 9. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 10. Jerry Gille, Roscoe; 11. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 12. Jeff Wakeman, Streator.

Heat 01 — 1. Max Kahler (r), Caledonia; 2. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 3. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 4. Justin Sellers, Carol Stream; 5. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 6. Jerry Stafford II, South Beloit.

Heat 02 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Jerry Gille, Roscoe; 3. Michael Bilderback, South Beloit; 4. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 5. Matt Berger, Loves Park.

Time Trial — 1. Matt Berger, Loves Park; 2. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 3. Michael Bilderback, South Beloit; 4. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 5. Jerry Gille, Roscoe; 6. Max Kahler (r), Caledonia; 7. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 8. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 9. Justin Sellers, Carol Stream; 10. Jerry Stafford II, South Beloit; 11. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 12. Jeff Wakeman, Streator.

Trophy Dash 01 — 1. Matt Berger, Loves Park; 2. Jerry Gille, Roscoe; 3. Michael Bilderback, South Beloit; 4. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 5. Max Kahler (r), Caledonia; 6. Jon Reynolds, Jr., Loves Park.

Central States Super Cup

A-Main 01 — 1. Jamie Domski, Genoa City, Wis; 2. Zachary Tinkle, Park Ridge; 3. Connor Kosowski, Chicago; 4. Payton Glodowski, Oostburg, Wis; 5. Steve Naples, Bartlett; 6. Michael Mucha, Bolingbrook; 7. Alex Ertmann,

Heat 01 — 1. Alex Ertmann, Winnetka; 2. Jamie Domski, Genoa City, Wis; 3. Payton Glodowski, Oostburg, Wis; 4. Michael Mucha, Bolingbrook; 5. Steve Naples, Bartlett; 6. Zachary Tinkle, Park Ridge; 7. Connor Kosowski,

Time Trial — 1. Jamie Domski, Genoa City, Wis; 2. Zachary Tinkle, Park Ridge; 3. Connor Kosowski, Chicago; 4. Payton Glodowski, Oostburg, Wis; 5. Michael Mucha, Bolingbrook; 6. Alex Ertmann, Winnetka; 7. Steve Naples, Barlett

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2014 Rockford Speedway - All rights reserved.
a ShortTracks.us Managed Website