815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email

Rockford Speedway Results from 08.19.17

NASCAR American Short Trackers

A-Main 01 — 1. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 2. Franc Beldowski, Rockford; 3. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 4. Zach Rodriguez, Rockton; 5. Billy McCoy, Belvidere; 6. Todd Snow, Rockford; 7. Melody Boyle (r), Kirkland; 8. David Russell, Jr, Rockford; 9. Dave LaPier, Rockford; 10. Perry Anderson, Machesney Park; 11. Destiny Genore, Beloit, Wis; 12. Austin Cina, Belvidere; 13. Nick Cina, Jr, Belvidere.

Heat 01 — 1. Billy McCoy, Belvidere; 2. David Russell, Jr, Rockford; 3. Todd Snow, Rockford; 4. Dave LaPier, Rockford; 5. Destiny Genore, Beloit, Wis; 6. Perry Anderson, Machesney Park; 7. Austin Cina, Belvidere.

Heat 02 — 1. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 2. Zach Rodriguez, Rockton; 3. Franc Beldowski, Rockford; 4. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 5. Melody Boyle (r), Kirkland; 6. Nick Cina, Jr, Belvidere.

Time Trial — 1. Zach Rodriguez, Rockton; 2. Franc Beldowski, Rockford; 3. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 4. Melody Boyle (r), Kirkland; 5. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 6. David Russell, Jr, Rockford; 7. Todd Snow, Rockford; 8. Dave LaPier, Rockford; 9. Billy McCoy, Belvidere; 10. Perry Anderson, Machesney Park; 11. Destiny Genore, Beloit, Wis; 12. Austin Cina, Belvidere; 13. Nick Cina, Jr, Belvidere.

Trophy Dash 01 — 1. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 2. Zach Rodriguez, Rockton; 3. Franc Beldowski, Rockford; 4. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 5. Melody Boyle (r), Kirkland; 6. Nick Cina, Jr, Belvidere.

Hornets

A-Main 01 — 1. Terry Ciano, Jr., Janesville, Wis; 2. Erik Pearson, Beloit, Wis; 3. Shannon Helmer, Janesville, Wis; 4. Ben Rucker, Beloit, Wis; 5. Ross Lamont, Cherry Valley; 6. Sean Worman, Roscoe; 7. Steve Putman, Jr., Beloit, Wis; 8. Brock Baumbach, Williams Bay, Wis; 9. Cole Damon, Machesney Park; 10. Zach Cichon, Poplar Grove; 11. Mike Kinney, Roscoe; 12. Tyler Huber, Machesney Park; 13. Amanda Whalen, Genoa; 14. Jacob Putman, Lancaster, Wis; 15. Braden Bloomberg, Hampshire.

Heat 01 — 1. Ross Lamont, Cherry Valley; 2. Mike Kinney, Roscoe; 3. Amanda Whalen, Genoa; 4. Steve Putman, Jr., Beloit, Wis; 5. Brock Baumbach, Williams Bay, Wis; 6. Zach Cichon, Poplar Grove; 7. Jacob Putman,

Heat 02 — 1. Erik Pearson, Beloit, Wis; 2. Braden Bloomberg, Hampshire; 3. Terry Ciano, Jr., Janesville, Wis; 4. Ben Rucker, Beloit, Wis; 5. Shannon Helmer, Janesville, Wis; 6. Sean Worman, Roscoe; 7. Tyler Huber, Machesney Park; 8. Cole Damon, Machesney Park.

NASCAR Late Models

A-Main 01 — 1. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Matt Berger, Loves Park; 4. Max Kahler (r), Caledonia; 5. Jerry Gille, Roscoe; 6. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 7. Steve Vaughn, Maple Park; 8. Shawn Ogden, South Beloit; 9. Jeff Wakeman, Streator; 10. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 11. Michael Bilderback, South Beloit; 12. William Olson, Wonder Lake; 13. Mitchell Garfield, Pingree Grove.

Heat 01 — 1. Steve Vaughn, Maple Park; 2. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 3. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 4. Jeff Wakeman, Streator; 5. William Olson, Wonder Lake; 6. Shawn Ogden, South Beloit; 7. Tyler Hromadka,

Heat 02 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Matt Berger, Loves Park; 3. Michael Bilderback, South Beloit; 4. Jerry Gille, Roscoe; 5. Max Kahler (r), Caledonia.

Time Trial — 1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 3. Matt Berger, Loves Park; 4. Max Kahler (r), Caledonia; 5. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 6. Jerry Gille, Roscoe; 7. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 8. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 9. Steve Vaughn, Maple Park; 10. William Olson, Wonder Lake; 11. Shawn Ogden, South Beloit; 12. Jeff Wakeman, Streator; 13. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis.

Trophy Dash 01 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Jerry Gille, Roscoe; 4. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 5. Max Kahler (r), Caledonia; 6. Matt Berger, Loves Park. NASCAR Road Runners

A-Main 01 — 1. Josh Thiering, South Beloit; 2. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 3. Adam Cartwright, Roscoe; 4. Kevin Memoli, Geneva; 5. Austin Fowler, Loves Park; 6. Pat Ligue, Chicago; 7. Jeff Allendorf, Belvidere; 8. Terry Gerber, Loves Park; 9. Curt Nighswonger, Machesney Park; 10. Steven Dover, Machesney Park; 11. Chad

Heat 01 — 1. Kevin Memoli, Geneva; 2. Jeff Allendorf, Belvidere; 3. Pat Ligue, Chicago; 4. Terry Gerber, Loves Park; 5. Curt Nighswonger, Machesney Park; 6. Steven Dover, Machesney Park.

Heat 02 — 1. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 2. Josh Thiering, South Beloit; 3. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 4. Austin Fowler, Loves Park; 5. Adam Cartwright, Roscoe.

Trophy Dash 01 — 1. Josh Thiering, South Beloit; 2. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 3. Kevin Memoli, Geneva; 4. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 5. Adam Cartwright, Roscoe; 6. Terry Gerber, Loves Park.

Illini Racing Series

A-Main 01 — 1. Jordan Caskey, West Chicago; 2. Ryan Probst, New Lenox; 3. Taylor Fenske;; 4. Kourtnay Borman, Rockford, ; 5. Doug Orseske, Frankfort; 6. Ryan Finley, Shabbona; 7. Christopher Adrien, Joliet.

Heat 01 — 1. Jordan Caskey, West Chicago; 2. Kourtnay Borman, Rockford, ; 3. Ryan Finley, Shabbona; 4. Taylor Fenske;; 5. Christopher Adrien, Joliet; 6. Doug Orseske, Frankfort; 7. Ryan Probst, New Lenox.

Time Trial — 1. Ryan Probst, New Lenox; 2. Jordan Caskey, West Chicago; 3. Ryan Finley, Shabbona; 4. Doug Orseske, Frankfort; 5. Kourtnay Borman, Rockford, ; 6. Christopher Adrien, Joliet; 7. Taylor Fenske;.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2014 Rockford Speedway - All rights reserved.
a ShortTracks.us Managed Website