815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email

Rockford Speedway Results from 09.09.17

NASCAR All American Sportsmen

A-Main 01 — 1. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 2. Brian White, Belvidere; 3. Cody Houseweart, Machesney Park; 4. Garrick Fry (r), Durand; 5. Howie Ware, South Beloit; 6. Joshua Lundy, Loves Park; 7. Chad Smith, Davis Junction; 8. John Featherston, Rockford; 9. Brandon Eash, Machesney Park; 10. Nick Letsinger, Rockford.

Heat 01 — 1. John Featherston, Rockford; 2. Brandon Eash, Machesney Park; 3. Nick Letsinger, Rockford; 4. Joshua Lundy, Loves Park; 5. Brian White, Belvidere.

Heat 02 — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Chad Smith, Davis Junction; 4. Cody Houseweart, Machesney Park; 5. Garrick Fry (r), Durand.

Time Trial — 1. Garrick Fry (r), Durand; 2. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 3. Chad Smith, Davis Junction; 4. Howie Ware, South Beloit; 5. Cody Houseweart, Machesney Park; 6. Brian White, Belvidere; 7. Joshua Lundy, Loves Park; 8. Nick Letsinger, Rockford; 9. John Featherston, Rockford; 10. Brandon Eash, Machesney Park.

Trophy Dash 01 — 1. Chad Smith, Davis Junction; 2. Brian White, Belvidere; 3. Garrick Fry (r), Durand; 4. Cody Houseweart, Machesney Park; 5. Howie Ware, South Beloit; 6. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis.

NASCAR American Short Trackers

A-Main 01 — 1. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 2. Zach Rodriguez, Rockton; 3. Nick Cina, Jr, Belvidere; 4. David Russell, Jr, Rockford; 5. Justin Pearson (r), Belvidere; 6. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 7. Destiny Genore, Beloit, Wis; 8. Franc Beldowski, Rockford; 9. Todd Snow, Rockford; 10. Perry Anderson, Machesney Park.

Heat 01 — 1. David Russell, Jr, Rockford; 2. Destiny Genore, Beloit, Wis; 3. Justin Pearson (r), Belvidere; 4. Todd Snow, Rockford; 5. Perry Anderson, Machesney Park.

Heat 02 — 1. Nick Cina, Jr, Belvidere; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. Zach Rodriguez, Rockton; 4. Franc Beldowski, Rockford; 5. Shannon Stoltz (r), Machesney Park.

Time Trial — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Zach Rodriguez, Rockton; 3. Nick Cina, Jr, Belvidere; 4. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 5. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 6. Todd Snow, Rockford; 7. Justin Pearson (r), Belvidere; 8. Melody Boyle (r), Kirkland; 9. David Russell, Jr, Rockford; 10. Destiny Genore, Beloit, Wis; 11. Perry Anderson, Machesney Park.

Trophy Dash 01 — 1. Franc Beldowski, Rockford; 2. Nick Cina, Jr, Belvidere; 3. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 4. Todd Snow, Rockford; 5. Shannon Stoltz (r), Machesney Park; 6. Zach Rodriguez, Rockton.

NASCAR Late Models

A-Main 01 — 1. Jim Olson, Harvard; 2. Steve Rubeck, Rockford; 3. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 4. Max Kahler (r), Caledonia; 5. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 6. Justin Sellers, Carol Stream; 7. Jerry Stafford II, South Beloit; 8. Michael Bilderback, South Beloit; 9. Matt Berger, Loves Park; 10. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 11. Jeff Wakeman, Streator; 12. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 13. Tim Sargent, South Beloit; 14. William Olson,

Heat 01 — 1. Max Kahler (r), Caledonia; 2. Justin Sellers, Carol Stream; 3. Jeff Wakeman, Streator; 4. Jerry Stafford II, South Beloit; 5. William Olson, Wonder Lake; 6. Tim Sargent, South Beloit; 7. Tyler Hromadka,

Heat 02 — 1. Matt Berger, Loves Park; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Jim Olson, Harvard; 5. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 6. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 7. Steve Rubeck,

Time Trial — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Matt Berger, Loves Park; 3. Michael Bilderback, South Beloit; 4. Jim Olson, Harvard; 5. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 6. Steve Rubeck, Rockford; 7. Dennis Smith, Jr (r), South Beloit; 8. Max Kahler (r), Caledonia; 9. Tim Sargent, South Beloit; 10. Justin Sellers, Carol Stream; 11. William Olson, Wonder Lake; 12. Jeff Wakeman, Streator; 13. Jerry Stafford II, South Beloit; 14. Tyler Hromadka,

Trophy Dash 01 — 1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Steve Rubeck, Rockford; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Matt Berger, Loves Park; 5. Jim Olson, Harvard; 6. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis.

NASCAR Road Runners

A-Main 01 — 1. Josh Thiering, South Beloit; 2. Austin Fowler, Loves Park; 3. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 4. Kevin Memoli, Geneva; 5. Robert Roush, Marengo; 6. Dan Moffitt, Janesville, Wis; 7. Terry Gerber, Loves Park; 8. Chad Lounsbury, Beloit, Wis.

Heat 01 — 1. Kevin Memoli, Geneva; 2. Terry Gerber, Loves Park; 3. Austin Fowler, Loves Park; 4. Dan Moffitt, Janesville, Wis.

Heat 02 — 1. Josh Thiering, South Beloit; 2. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 3. Robert Roush, Marengo; 4. Adam Cartwright, Roscoe.

Challenge 01 — 1. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 2. Adam Cartwright, Roscoe; 3. Austin Fowler, Loves Park; 4. Josh Thiering, South Beloit; 5. Terry Gerber, Loves Park; 6. Robert Roush, Marengo. Trophy Dash 01 — 1. Josh Thiering, South Beloit; 2. Kevin Memoli, Geneva; 3. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 4. Terry Gerber, Loves Park; 5. Adam Cartwright, Roscoe; 6. Chad Lounsbury, Beloit, Wis.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2014 Rockford Speedway - All rights reserved.
a ShortTracks.us Managed Website