815.633.1500 | 9572 Forest Hills Road, Loves Park, Il 61111 | Email
Next Event in:
+ +
13 days
21 hours
35 minutes
41 seconds

Rockford Speedway Results from 09.10.16

NASCAR All American Sportsmen

A-Main 01 — 1. Christopher Jones (r), Capron; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Brett McCoy, Belvidere; 4. Zach Sontag, Shorewood; 5. Jeff Watson, Machesney Park; 6. Cody Houseweart (r), Machesney Park; 7. Troy Hintzsche, Genoa; 8. Wes Fugle, Poplar Grove; 9. Chad Smith, Davis Junction.

Heat 01 — 1. Cody Houseweart (r), Machesney Park; 2. Zach Sontag, Shorewood; 3. Jeff Watson, Machesney Park; 4. Troy Hintzsche, Genoa; 5. Wes Fugle, Poplar Grove.

Heat 02 — 1. Howie Ware, South Beloit; 2. Christopher Jones (r), Capron; 3. Chad Smith, Davis Junction; 4. Brett McCoy, Belvidere.

Time Trial — 1. Chad Smith, Davis Junction; 2. Howie Ware, South Beloit; 3. Brett McCoy, Belvidere; 4. Christopher Jones (r), Capron; 5. Jeff Watson, Machesney Park; 6. Cody Houseweart (r), Machesney Park; 7. Zach Sontag, Shorewood; 8. Troy Hintzsche, Genoa; 9. Wes Fugle, Poplar Grove.

Trophy Dash 01 — 1. Christopher Jones (r), Capron; 2. Chad Smith, Davis Junction; 3. Zach Sontag, Shorewood; 4. Howie Ware, South Beloit; 5. Jeff Watson, Machesney Park; 6. Cody Houseweart (r), Machesney Park.

NASCAR American Short Trackers

A-Main 01 — 1. Keith Pierce, Machesney Park; 2. Nick Cina, Jr, Belvidere; 3. David Russell, Jr, Rockford; 4. Kyle Voss (r), Woodstock; 5. Zach Rodriguez, Rockton; 6. Todd Snow, Rockford; 7. Stephen Dickson, Rockton; 8. Leo Bujak, III, Spring Grove; 9. Jason Dull, Machesney Park; 10. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 11. Austin Cina, Belvidere; 12. Franc Beldowski (r), Rockford.

Heat 01 — 1. Kyle Voss (r), Woodstock; 2. Keith Pierce, Machesney Park; 3. Todd Snow, Rockford; 4. Stephen Dickson, Rockton; 5. Jason Dull, Machesney Park.

Heat 02 — 1. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 2. Nick Cina, Jr, Belvidere; 3. Zach Rodriguez, Rockton; 4. David Russell, Jr, Rockford; 5. Franc Beldowski (r), Rockford; 6. Leo Bujak, III, Spring Grove.

Time Trial — 1. Zach Rodriguez, Rockton; 2. Franc Beldowski (r), Rockford; 3. Nick Cina, Jr, Belvidere; 4. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 5. Leo Bujak, III, Spring Grove; 6. David Russell, Jr, Rockford; 7. Keith Pierce, Machesney Park; 8. Kyle Voss (r), Woodstock; 9. Stephen Dickson, Rockton; 10. Jason Dull, Machesney Park; 11. Todd Snow, Rockford; 12. Austin Cina, Belvidere.

Trophy Dash 01 — 1. Franc Beldowski (r), Rockford; 2. Aaron Rude, Cambridge, Wis; 3. David Russell, Jr, Rockford; 4. Leo Bujak, III, Spring Grove; 5. Zach Rodriguez, Rockton; 6. Nick Cina, Jr, Belvidere.

NASCAR Late Models

A-Main 01 — 1. Matt Berger, Loves Park; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Austin Nason, Roscoe; 4. Ty Majeski, Seymour, Wis; 5. Adam Peschek, Oconomowoc, Wis; 6. Mike Lloyd, Davis; 7. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 8. Jacob Gille, Winnebago; 9. Jerry Gille, Roscoe; 10. Matt Lundberg, Rockford; 11. Jim Olson, Harvard; 12. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 13. Dana Czach, West Chicago; 14. Patrick Featherston II, Byron; 15. Justin Sellers, Carol Stream; 16. Michael Coleman (r), Rockford; 17. Jeff Wakeman (r), Streator; 18. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 19. William Olson, Wonder Lake; 20. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 21. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 22. Tom Gille, Winnebago; 23. Jerry Stafford II, South Beloit.

Heat 01 — 1. Dana Czach, West Chicago; 2. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 3. William Olson, Wonder Lake; 4. Michael Coleman (r), Rockford; 5. Patrick Featherston II, Byron; 6. Jeff Wakeman (r), Streator; 7. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 8. Jerry Stafford II, South Beloit.

Heat 02 — 1. Matt Berger, Loves Park; 2. Mike Lloyd, Davis; 3. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 4. Tom Gille, Winnebago; 5. Jerry Gille, Roscoe; 6. Jim Olson, Harvard; 7. Justin Sellers, Carol Stream; 8. Adam Peschek, Oconomowoc, Wis.

Heat 03 — 1. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 2. Michael Bilderback, South Beloit; 3. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 4. Austin Nason, Roscoe; 5. Ty Majeski, Seymour, Wis; 6. Matt Lundberg, Rockford; 7. Jacob Gille,

Time Trial — 1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Ty Majeski, Seymour, Wis; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 5. Jacob Gille, Winnebago; 6. Austin Nason, Roscoe; 7. Matt Lundberg, Rockford; 8. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 9. Tom Gille, Winnebago; 10. Matt Berger, Loves Park; 11. Mike Lloyd, Davis; 12. Jim Olson, Harvard; 13. Jerry Gille, Roscoe; 14. Adam Peschek, Oconomowoc, Wis; 15. Justin Sellers, Carol Stream; 16. Patrick Featherston II, Byron; 17. Dana Czach, West Chicago; 18. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 19. William Olson, Wonder Lake; 20. Jerry Stafford II, South Beloit; 21. Michael Coleman (r), Rockford; 22. Jeff Wakeman (r), Streator; 23. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis.

Trophy Dash 01 — 1. Austin Nason, Roscoe; 2. Ty Majeski, Seymour, Wis; 3. Jacob Gille, Winnebago; 4. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 5. Michael Bilderback, South Beloit; 6. Mitchell Garfield, Pingree Grove.

NASCAR Road Runners

A-Main 01 — 1. Adam Cartwright, Machesney Park; 2. John Featherston, Rockford; 3. Josh Thiering, South Beloit; 4. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 5. Duane Lounsbury, Beloit, Wis; 6. Chris McQuality, Rockford; 7. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 8. Austin Fowler, Loves Park; 9. Jeff Allendorf, Belvidere; 10. Brent Garnhart, Machesney Park; 11. Curt Nighswonger, Machesney Park.

Heat 01 — 1. John Featherston, Rockford; 2. Adam Cartwright, Machesney Park; 3. Brent Garnhart, Machesney Park; 4. Curt Nighswonger, Machesney Park.

Heat 02 — 1. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 2. Josh Thiering, South Beloit; 3. Austin Fowler, Loves Park; 4. Chris McQuality, Rockford; 5. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 6. Duane Lounsbury, Beloit, Wis.

Challenge 01 — 1. Josh Thiering, South Beloit; 2. Rich Schinderling, Jr, Winnebago; 3. John Featherston, Rockford; 4. Jeff Allendorf, Belvidere; 5. Austin Fowler, Loves Park; 6. Curt Nighswonger, Machesney Park; 7. Duane Lounsbury, Beloit, Wis; 8. Adam Cartwright, Machesney Park; 9. Chad Lounsbury, Beloit, Wis.

Trophy Dash 01 — 1. John Featherston, Rockford; 2. Josh Thiering, South Beloit; 3. Chris McQuality, Rockford; 4. Adam Cartwright, Machesney Park; 5. Austin Fowler, Loves Park; 6. Duane Lounsbury, Beloit, Wis.

About Rockford Speedway

Since the inaugural season in 1948, the high-banked quarter mile oval has been tabbed as “Mid-America’s Finest Racetrack.” Rich in racing tradition, this reputation has been well earned through hosting major events like the granddaddy of all short track post season events, the National Short Track Championships. More

Follow Us

© 2005-2014 Rockford Speedway - All rights reserved.
a ShortTracks.us Managed Website